Mokytis, Mokytis, Mokytis –

foto: www.piranija.eu

Sakmė apie nelengvą teisėjo dalią ir nepasiekiamą protesto horizontą.
Nepiktas atsakymas dvirankei “Tojana” įgulai.

Didžioji dalis (kokie 94%) Lietuvos gyventojų puikiai išmano, kaip reikia sutvarkyti šalies ekonomiką, kokia daina yra „eurovizinė“, o kokia – ne. Žinia, politinius sprendimus žmonės inicijuoja tik sėdėdami virtuvėje, o muzikologinės analizės taip pat lieka tik artimųjų rado ribose.
Buriuotojų pasaulis iš esmės nesiskiria, tik kai kurie neišmano muzikos, tačiau puikiai žino, kaip reikia teisėjauti. Ne pirmą kartą tenka susidurti su jachtos (komandos) “Tojana”  kapitono nepasitenkinimu varžybų organizavimu. Kenčia vis “Tojana” komanda nuo nekompetetingo teisėjavimo ir kenčia…

Visų pirma “Tojana” buvo nuskriausta Rudeninės Baltijos regatoje kuomet viena iš jachtų plaukė su nerealiu balu. Šios jachtos balą man pateikė LBS vyr. matuotojas. Mano, kaip tos regatos teisėjo kompetencija neleido abejoti vyr. matuotojo pateiktu balu. Protesto blankas gulėjo ant stalo, o “Tojanos” įgulai pritrūko noro ar jėgų jį užpildyti. Tačiau viešojoje (ir ne tik) erdvėje man buvo grasinama apeliaciniu protestu?!. Kaip  vėliau paaiškėjo, minimos jachtos matavimo sertifikate pateikiami duomenys buvo surašyti „iš akies“ – be abejo akmuo į dar naudoto Dansk Handikap matuotojo daržą. Bet juk būtų užtekę pamatuoti bet kurį jachtos matmenį ir ši jachta būtų diskvalifikuota. Regata buvo vykdoma pagal buriavimo varžybų taisykles, o jų principas paprastas – nėra protesto, nėra diskliafo. Tuo tarpu radusiems bent vieną ISAF dokumentą, kuriame minimas apeliacinis protestas statau bonką pasirinkto viskio. Aš niekur neradau. Keista, bet nerado ir nė vienas mano „mentorius“ iš kurių mokausi teisėjavimo amato. Peršasi išvada, kad “Tojana” kapitono kompetencija viršija ISAF kompetenciją?

Mano neva nekompetencija, kaip yla iš maišo vėl išlindo per nesenai praėjusią Neringa FM regatą. “Tojana” kapitonas atsiuntė paraišką, kurioje pareiškė, kad:

startuosime kaip pernai

non spinnaker
doubler handed
sudetis
Darius Gerasimavicius
Tomas Valentinaitis

keitimas

Valdas Balciunas

pagarbiai d

Startuoti “Tojana” gali kaip nori, tačiau rezultatų skaičiavimas turi tam tikras taisykles ir normas. ORC taisyklės nenumato galimybės toje pačioje regatoje skaičiuoti jachtų rezultatus vienai jachtai naudojant „special scoring“, o kitoms – ne. Apie tai sužinojęs “Tojana” kapitonas pasiūlė atsiklausti kitų regatos dalyvių. Aš sutikau. Ir tai buvo pagrindinė klaida, kurią pripažįstu ir dėl jos atsiprašiau “Tojana” įgulos. Galėjau nuslėpti šią klaidą ir skaičiuoti rezultatus, taip kaip pageidavo Darius, tačiau tokiu būdu padaryčiau dar didesnę klaidą ir pažeisčiau varžybų instrukciją, kurioje teigiama:

17.2 Esant galimybei, Sportinei grupei rezultatai skaičiuojami pagal ORC Club „Triple number“ sistemą, nesant galimybės rezultatai skaičiuojami pagal „Time on time“ sistemą.

Pasitelkta “Tojanos” įgulos artilerija pranoko mano lūkesčius. Visų pirma, gavau raštišką “Tojana” kapitono „paklausimą“. Pasiteiravau labiau patyrusių teisėjų, ir man buvo patarta „nekreipti dėmesio į šituos komjaunuoliškus bajerius“ . Abejoju ar “Tojana” kapitonas buvo komjaunuolis, bet buriavimo varžybų taisyklės nieko nesako apie „paklausimus“. Vienintelis oficialus dalyvio ir teisėjo komunikavimo būdas – protestas. Po kurio laiko į buvo pradėta apeliuoti į mano … vyriškumą, buvo leista suprasti, kad aš nieko neišmanau apie buriavimą. Net tikroji Tojana neiškentusi neteisybės ėmė man įrodinėti – koks aš blogas. Supratus, kad mano pozicija nepajudinama buvo bandoma pagąsdinti varžybų rengėją, aiškinant apie dėl „per trumpos“ starto linijos patirtus materialinius nuostolius.. Visgi, “Tojana” įgula taip ir neinformavo, kokį taisyklių punktą aš pažeidžiu.

Kompiuterio ekrane publikavus galutinius varžybų rezultatus, dėl viso pikto greta buvo padėtas protesto blankas. Buvo neatmetama, kad kas nors pateiks protestą dėl rezultatų atstatymo. Nemaža dalis LBS teisėjų kolegijos buvo susirinkę Nidoje į beprasidedantį Lietuvos čempionatą. Taigi protestas būtų tikrai išnagrinėtas kvalifikuotai. Bet kaip ir Rudeninės Baltijos regatos metu jėgų užteko tik viešoms rašliavoms, o tuo tarpu protesto blanko užpildymui jų nepakako.

Suprantu, kad tik nugalėjęs sportininkas gali būti patenkintas. Bet savo nepasitenkinimą reiškiant internete, o ne buriavimo varžybų taisyklių numatytais metodais nederėtų kaltinti teisėjo nekompetetingumu.

More Stories
Buriuojam į Rygą